Ev fiyatları yükselişte

Ev fiyatları yükselişte

Tarih:

Ev fiyatları yükselişte

Türkiye’de evlerin metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 9 arttı. Fiyat artışı yeni konutlarda ise yüzde 2.36 oldu. Kampanyaların etkisi ile yeni konutlarda stok erime hızı artarken, vatandaşlık düzenlemesinin etkisi ile de yabancıya satışta toparlanma başladı.

HÜRRİYET Emlak verileri baz alınarak hazırlanan 2017 Mart Emlak Endeksi´ne göre, Türkiye genelinde satılık konutların metrekare fiyatı bir yıl içinde yüzde 9 artarak 2 bin 736 liraya ulaştı. Hürriyet Emlak’ın Türkiye geneli olarak değerlendirilen İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illeri verilerine dayanarak hesaplanan Emlak Endeksi´ne göre, bir yılda kiralık konutlardaki ortalama metrekare fiyatı ise yüzde 2 düşüşle 17 liraya geriledİ.

EN YÜKSEK İSTANBUL’DA

İstanbul, satılık konutlardaki 4 bin 519 liralık ortalama metrekare fiyatı ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir tablo çizdi. İstanbul’da satılık konutların ortalama metrekare fiyatında son bir yıl içinde yüzde 19 artış olurken, bu oran kiralık konutlarda yüzde 4 düşüşle ve 21 liraya geriledi. Ankara’da satılık konut fiyatları son bir yıllık dönemde yüzde 6 artarak bin 754 liraya ulaştı. Kira fiyatları yüzde 6 artarak metrekarede 9 lira seviyesine ulaştı. İzmir’de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 11 oranında artışla 2 bin 500 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 13 oranında artarak metrekare bazında 11 liraya yükseldi. Satılık konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 6 oranında artış kaydettiği Antalya´da metrekare ortalaması bin 900 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda yıllık artışın yüzde 3 olduğu Antalya´da metrekare fiyatı 9 lira olarak belirlendi. Mart 2017 itibariyle Bursa’da satılık konut fiyatlarının ortalama metrekare fiyatı bin 781 lira seviyesinde bulunuyor. Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 15 olduğu Bursa’da kiralık konutlardaki artış oranı da yüzde 15.

Türkiye genelinde 68 il, 242 ilçeyi kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeks’ mart ayı sonuçları da fiyat artışında benzer bir tablo çizdi. Rapora göre konut fiyatlarında mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1.16, geçen yılın aynı dönemine göre ise  yüzde 8.93 artış oldu. Bu araştırmaya göre kiralar ise mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.20, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 4.14 arttı. Öte yandan raporda yeni konutlara da mercek tutuldu. 22 bin 500 konut stoku üzerinden yapılan araştırmaya göre yeni konutlarda fiyatlar mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.23, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.36 oranında arttı. Türkiye’de yatırım yapan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesiyle ilgili düzenlemenin ardından mart ayında yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı yüzde10’a yükseldi ve son 6 ayın ortalaması olan yüzde 8’in üzerine çıktı. Yabancıya satış payı ocak ayında yüzde 3, şubat ayında yüzde 4 olmuştu.

KAYNAK: HürriyetHaberler sayfasına dön